Lukket nu – Åbent i dag 11:00 - 17:00i dag: 11:00 – 17:00
Arrangement

ÅBNING AF SISTERHOOD FESTIVAL + FERNISERING AF NYE VÆRKER I SAMLINGEN

Museumsoplevelser | Event
06/03/2026 | 16:30 - 18:00
Billetter
DKK
DKK
DKK
DKK
Sted
Sorø Kunstmuseum
Storgade 9
4180 Sorø

Sorø Kunstmuseum er glade for at være en del af Sisterhood Festivalen Festivalen, hvor Sorøs kultur-, forenings- og erhvervslivs i fællesskab fejrer Kvindernes Kampdag 8. marts! Festivalen fejrer kampdagen over hele tre dage fra fredag den 6. marts-søndag den 8. marts.
Alle er velkomne til den officielle åbning fredag den 6. marts, hvor vi samme dag åbner en ny samlingsudstilling med nyindkøbte værker af kvindelige kunstnere til museet.

ProgramKl. 16.30: Åbning af Sisterhood Festival 2026Taler v. Sorø Bibliotek, 8. marts-initiativet Sorø og Vi KvinderTale v. Sorø KunstmuseumKl. 17.00-18.00Den nye udstilling og resten af museet er åbentOBS: Åbningen er gratis og alle er velkomne, men du må meget gerne reservere en gratis billet, så vi har en idé om, hvor mange der deltager.Værker i collage:Nanna Abell: surface (brown), 2023Julie Falk: You Feed From Us, 2024