Lukket nu – Åbent i dag 11:00 - 17:00
Apotekerhaven i Sorø
Arrangement

FOREDRAG & HAVEBESØG: Apotekerhavens helende planter

Diverse | Natur
27/08/2022 | 14:00 - 15:30
Billetter
Almindelig billet inkl. entré og en drikkevare
140 DKK
Klubbillet inkl. én drikkevare
110 DKK
Sted
Sorø Kunstmuseum
Storgade 9
4180 Sorø

Lørdag den 27. august inviterer vi alle til at blive klogere på planters helende egenskaber, når Havehistorisk Forening i Sorø holder foredrag om Joachim Bursers apotekerhave. Efter foredraget tager vi sammen på vandring i apotekerhaven.

Foredraget er fra kl. 14-15 med et efterfølgende havebesøg, hvor der vil blive serveret noget at drikke.

Priser:

Almindelig billet inkl. entré til museet og én drikkevare: 140 kr.

Klubbillet inkl. én drikkevare: 110 kr.

I Sorø Kunstmuseums aktuelle særudstilling 'Tilbage til Rødderne' arbejder flere af kunstnerne med naturens helende egenskaber. Fx inddrager Emil Westmann Hertz (1978-2016) ofte tørret bjørneklo i sine værker - en plante, der indgik i en eksperimentel behandling af hans leukæmi.
På baggrund af 'Tilbage til Rødderne' har vi inviteret Havehistorisk Forening i Sorø til at holde et foredrag om Joachim Bursers helt unikke apotekerhave, som findes i Sorø. Efter foredraget besøger vi sammen haven, hvor I også vil blive budt på lidt at drikke.