
Kvinder i kunsten – SISTERHOOD. Kort intro og frokost.
Kvindelige kunstnere. Kort introduktion og frokost på Sorø Kunstmuseum.
Som en del af SISTERHOOD - Fejring af Kvindernes Kampdag i Sorø, kan du på Sorø Kunstmuseum få en kort introduktion til kvindelige kunstnere. Kunstmuseet har i de senere år haft fokus på at indkøbe kvindelige kunstnere fra forskellige årtier, for at opnå en bredere, kunstnerisk repræsentation i samlingen.
Efter introduktionen serveres der frokost i caféen. Entrébilletten til kunstmuseet kan bruges resten af eftermiddagen søndag d. 9. marts, så du selv kan gå på opdagelse i de mange kvindelige kunstneres værker på museet. BESTIL SENEST LØRDAG D. 8/3 KL. 14.
Sted: Sorø Kunstmuseum, Storgade 9, 4180 Sorø
Søndag d. 9. marts kl. 13.05. Mødested: Museumsbutikken
Pris: 235 kr. (inkl. introduktion til kvindelige kunstnere i samlingen på ca. 10 min., nedsat entrébillet og frokost bestående af 4 slags tapas: hjemmelavet laksesalat, salat med rejer, frikadelle med rødkål, 2 slags ost og brød plus én valgfri drikkevare.)